Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 9, 2020 in Prawo |

Prawnik – zaufaj wiedzy i doświadczeniu

Prawnik – zaufaj wiedzy i doświadczeniu

Prawnik to zawód zaufania publicznego. Choć konkurencja jest spora, a w miastach nie brak gabinetów, w których możemy uzyskać specjalistyczną pomoc, wbrew pozorom uzyskanie fachowej porady wcale nie jest już tak oczywiste. Jak znaleźć osoby, które posiadają szeroką wiedzę, popartą niezbędnym doświadczeniem?

Czy pomoc prawnika musi kosztować? I tak, i nie. Pamiętaj, że cena usług nie musi świadczyć o ich jakości.

1. Prawnik – według jakiego klucza szukać?

Seriale opowiadające o perypetiach prawników biją rekordy popularności. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że w naszych głowach kreuje to pewien stereotyp i sprawia, że często miewamy nieco wypaczony obraz prawnika – jego kompetencji i obszaru wiedzy, w jakim się porusza.

Aby uzyskać fachową pomoc, nie posiadając doświadczenia we współpracy z prawnikiem lub – co gorsza – posiadając jakieś nieprzyjemne odczucia z tego tytułu, warto przede wszystkim wykonać solidny research, poszukać sprawdzonych opinii (np. na forach lub w mediach społecznościowych, na których opinie zapewne będą bardziej miarodajne, niż na stronie internetowej konkretnej kancelarii). Porównajmy ceny, ale przede wszystkim zapoznajmy się z obszarem tematycznym, po którym dany prawnik się porusza. Pamiętajmy – polskie prawo jest na tyle obszerną dziedziną wiedzy, że specjalizacja jest niezbędna.

Dodatkowo, specjalistycznej wiedzy, np z zakresu podatków, powinna towarzyszyć jeszcze bogata wiedza ogólna. Zastanów się, na jakim obszarze tematycznym najbardziej ci zależy, a dopiero potem szukaj prawnika – specjalisty.

2. Radca prawny czy prawnik? Kogo wybrać?

Okazuje się, że o ile wiemy o istnieniu prawnika i radcy prawnego, o tyle nie do końca potrafimy stwierdzić, co różni oba te zawody. To rozróżnienie jest ważne, by wiedzieć, do kogo się zwrócić.

Zacznijmy od tego, że wykonywanie zawodu adwokata reguluje ustawa Prawo o adwokaturze. Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego również reguluje również ustawa. Konkretnie jest to ustawa z 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych. Tyle teorii. A w praktyce?

Prawnikiem jest osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze i uzyskała tytuł magistra prawa. Posiada więc pierwszy, a jednocześnie najniższy tytuł zawodowy. Aby zostać radcą prawnym, należy kontynuować naukę, tzn. po uzyskaniu tytułu magistra prawa, ukończyć jeszcze kilkuletnie szkolenie aplikanckie.

Szkolenie musi zakończyć się zdanym egzaminem radcowskim, po którym następuje wpis na listę radców prawnych.

Prawnik może założyć kancelarię prawną i udzielać porad prawnych, ALE – co bardzo ważne, nie obowiązuje go etyka zawodowa ani odpowiedzialność dyscyplinarna. Zaś radca prawny może reprezentować nas przed sądem, sporządzać opinie prawne lub opiniować umowy cywilnoprawne.

3. Prawnik Warszawa – znajdź pomoc, na którą będzie cię stać

Kiedy wpisujesz w wyszukiwarkę internetową hasło: radca prawny Warszawa, uświadamiasz sobie, że w stolicy to naprawdę spory rynek, na którym znajdziesz wielu ”graczy”. Jednych mniej, innych bardziej doświadczonych.

Jak znaleźć usługi prawnika w Warszawie, które spełnią twoje oczekiwania? Zacznij od rozróżnienia (punkt 2), czy potrzebujesz jedynie porady, czy też radcy prawnego, który będzie mógł np. sporządzić dla ciebie umowę cywilnoprawną. Następnie poszukaj opinii w sieci lub zasięgnij informacji wśród znajomych.

Nie wydawaj swoich pieniędzy pochopnie!