Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on mar 16, 2017 in Inne |

Wielki pies z Nowej Fundlandi

Wielki pies z Nowej Fundlandi

Wodołazy, bo tak potocznie, ze względu na zamiłowanie w kierunku wody, nazywa się nowofundlandy. To olbrzymie psy o spokojnym i bardzo tolerancyjnym charakterze. Należą do grupy molosów. Ich miłość do wody wykorzystywana była w przeszłości do pomocy rybakom przy wyciąganiu sieci. Opiekuńczość sprawia, że psy tej rasy będą próbowały wyciągnąć z wody każdego, myśląc, że osoba ta potrzebuje pomocy. W dzisiejszych czasach psy chętnie angażowane są w pracy ratowników1) WOPR, GOPR. Pełnią one pełnoprawną służbę i przychodzą z pomocą potrzebującym w górach czy też w wodzie.

 

To że są spokojne i rodzinne nie oznacza, że są kanapowcami. Potrzebują bardzo dużo ruchu, ćwiczeń, zabaw. Są inteligentne i podatne na szkolenie. W wodzie ich spokój znika, stają się bardzo szybkie, zwinne, są tam w swoim żywiole. Decydując się na ich zakup trzeba liczyć się z dużymi kosztami zarówno na wychowanie, jak też psy te są dość drogie. Czasami pojawiają się oferty oddam nowofunlanda szczeniaki, ale trzeba się liczyć wówczas z tym że psy będą bez rodowodu, a więc ich pochodzenie nie będzie dokładnie znane.
Stając się właścicielem nowofundlanda trzeba pamiętać o tym że pies ten jest towarzyski, potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Pozostawianie go na długie godziny samego sprawi że może stać się nieszczęśliwy, zagubiony i lękliwy.