Białko ziemniaczane a chów dorodnych zwierząt
Prawidłowe żywienie zwierząt to nie lada wyzwanie dla każdego hodowcy. Aby wpłynąć na ich prawidłowy rozwój oraz dobre zdrowie trzeba bowiem koniecznie dostarczyć im niezbędne składniki odżywcze. Sprawdzoną paszą dla zwierząt hodowlanych jest białko ziemniaczane, które to jest łatwostrawne i doskonale sprawdza się jako zamiennik białka mięsnego.
Jak powstaje ziemniaczane białko?
Z roku na rok produkt ten cieszy się coraz większą popularnością. Jest on wytwarzany z soku komórkowego ziemniaka poprzez koagulację termiczno – kwasową, a więc w wyniku odwodnienia oraz odpowiedniego suszenia.
W procesie produkcji jako surowca używa się ziemniaka skrobiowego polskiego pochodzenia. Gotowa pasza ma postać sypkiego proszku bez jakichkolwiek zlepów oraz spieków. Posiada ona szara barwę, a jej wilgotność nie przekracza 10 procent. Proszek ten jest niemalże w zupełności pozbawiony zapachu, zatem zwierzęta nie odczuwają różnicy, podczas spożywania go wraz z paszą właściwą.
Białko ziemniaczane – produkt o bogatym składzie
Dziś coraz więcej hodowców, którym to zależy na prawidłowym rozwoju zwierząt wdraża do ich diety białko pochodzące z ziemniaka. I nic w tym dziwnego, gdyż jest to bardzo wartościowy produkt. Tym co go charakteryzuje jest to, że zawiera on w swoim składzie aż 80 procent białka ogólnego, a białko strawne stanowi ponad 70 procent suchej masy.
Ze względu posiadany skład produkt ten jest bardzo cennym komponentem mieszanek paszowych dla wielu zwierząt hodowlanych. Jest on sprawdzonym zamiennikiem dla białka zwierzęcego.
Ziemniaczane białko zawiera także w swoim składzie znaczne ilości: lizyny, treoniny, metioniny oraz tryptofanu. Taki skład sprawia, że, białko pochodzące z ziemniaka wypada korzystniej niż sojowe czy rzepakowe. Nie jest ono w jakikolwiek sposób modyfikowany genetycznie oraz nie zawiera składników alergennych.
Białko z ziemniaka – wartościowa pasza dla wielu zwierząt hodowlanych
W hodowli zwierząt, a przede wszystkim tych, które są przeznaczone na mięso, bardzo istotną rolę odgrywa ich waga. Im zwierzę jest cięższe zwierzę, tym hodowca może więcej zarobić na mięsie. Nie bez znaczenia jest zatem wybór właściwej paszy. Im jest ona bardziej pożywna oraz bogatsza w niezbędne składniki, tym lepiej.
Sprawdzonym pokarmem jest właśnie białko z ziemniaka, które doskonale sprawdza się jako komponent mieszanek paszowych dla warchlaków oraz prosiąt. Można nim żywić również bydło oraz drób. Stanowi ono sprawdzony zamiennik dla śruty sojowej.
Ziemniaczane białko świetnie sprawdza się także w żywieniu drobiu rzeźnego, a zwłaszcza podczas początkowego okresu odchowu. Spożywając odpowiednią ilość białka zwierzęta czują się nasycone, dobrze przybierają na wadze, a hodowca nie ponosi zbyt dużych opłat związanych z zakupem pasz.
Jak przechowywać białko z ziemniaka?
Produkt ten jest niemalże w całości pozbawiony wody i jest dostępny na rynku w postaci sypkiej. Najczęściej jest pakowany w worki papierowe, wentylowe lub trzywarstwowe. Niezwykle ważne jest, aby po zakupie go właściwie przechowywać. Najlepiej w oryginalnym opakowaniu, które chroni je dostatecznie, przed zawilgotnieniem oraz psuciem i pojawieniem się pleśni.
Produkt ten należy przechowywać w suchym miejscu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na to czy opakowanie jest szczelnie zamknięte. Ziemniaczane białko to wartościowy produkt zarówno dla dorosłych osobników, jak i młodych. Żywione tą paszą zwierzęta są dorodne oraz zdrowe.
Najnowsze komentarze