Pages Menu
 

Categories Menu

Posted by on sty 18, 2020 in Prawo |

Jak być bezpiecznym i niekaranym?

Jak być bezpiecznym i niekaranym?

Przepisy drogowe dla rowerzystów nie są czarną magią. Im szybciej je zrozumiemy i zapamiętamy tym lepiej dla nas i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Dzięki ich znajomości możesz uniknąć mandatu i ryzyka wypadku. Tym bardziej, że kwoty dla rowerzystów są coraz wyższe, co nie zachęca, a wręcz odpycha. Jednakże zawczasu można poczynić pewne kroki, takie jak zakup dzwonka. Warto go mieć, bo jego brak może kosztować nas aż 200 złotych.

Nakazy i zakazy obowiązujące w ruchu drogowym

Kierujący rowerem powinni korzystać ze ścieżek rowerowych, o ile jest to możliwe. W sytuacji, gdy takowe nie znajdują się w polu widzenia, wówczas możemy skorzystać z drogi. Przepisy drogowe dla rowerzystów dotyczą:

– poruszania się prawą stroną jezdni, z zachowaniem ok. 75 cm odstępu od krawężnika
– wyprzedzania przez inny pojazd. Wówczas kierujący nie musi się zatrzymywać, co jakiś czas temu jeszcze było egzekwowane
– warunkowego poruszania się po chodniku jeśli wynosi on co najmniej 2 metry, a jego szerokość pozwala na jazdę do 50km/h. Na chodnik można wjechać, gdy ulica nie jest wydzielona pasami umożliwiającą jazdę na rowerze. Dodatkowo, można z niego skorzystać przy niekorzystnych warunkach pogodowych.

Natomiast, z chodnika może skorzystać dorosły, który:

– opiekuje się dzieckiem do lat 10 siedzącym w foteliku
– został zmuszony do skorzystania z niego z powodu niekorzystnych warunków pogodowych
– nie może skorzystać z wyznaczonego pasa ruchu, na którym dozwolona prędkość wynosi co najmniej 50km/h